ÖVRIGT / Speglar / Spegel 8017051
*
nr 801 7051
Spegel
Silver+ Burk, glas med silverlock, båda stämplade sterling, Tiffany & Co, längd: 19 resp. , höjd: 9, 5
Utrop:
6.000 kr
Såld:
1.500 kr
Sista tid för bud online:
måndag 14 januari 2013
kl 18:29:23
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
14/1 00:36:22
1
Vinnande bud
14/1 17:51:32
2
1.100 kr
14/1 17:53:53
2
1.300 kr
14/1 17:54:17
2
1.500 kr
- Specialauktion
- Läs mer...
Tiffany, Louis Comfort
Amerikansk designare, målare, inredningsarkitekt och glaskonstnär, 1848-1933.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå.
Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: burk glas med silverlock silver spegel speglar tiffany & co ädelmetall
-
6070 Fotoramar
+ spegel, 5 delar, omkring 1900-tal, glas och mäss..//
Auktionen avslutas
nästa vecka
1 juli kl 19:15
-
6145 Spegel
Empire, 49x29 cm
Aktuellt bud: 500 kr
Auktionen avslutas
nästa vecka
1 juli kl 19:53
*
Spegel
nr 801 7051
Spegel
Silver+ Burk, glas med silverlock, båda stämplade sterling, Tiffany & Co, längd: 19 resp. , höjd: 9, 5
Utrop: | 6.000 kr |
---|---|
Såld: | 1.500 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 14 januari 2013 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
14/1 00:36:22 | 1 | Vinnande bud |
14/1 17:51:32 | 2 | 1.100 kr |
14/1 17:53:53 | 2 | 1.300 kr |
14/1 17:54:17 | 2 | 1.500 kr |
- Specialauktion
- Läs mer...
Tiffany, Louis Comfort
Amerikansk designare, målare, inredningsarkitekt och glaskonstnär, 1848-1933.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Amerikansk designare, målare, inredningsarkitekt och glaskonstnär, 1848-1933.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: burk glas med silverlock silver spegel speglar tiffany & co ädelmetall
-
6070 Fotoramar
+ spegel, 5 delar, omkring 1900-tal, glas och mäss..//
Auktionen avslutas
nästa vecka
1 juli kl 19:15 -
6145 Spegel
Empire, 49x29 cm
Aktuellt bud: 500 kr
Auktionen avslutas
nästa vecka
1 juli kl 19:53